KARAMAN AKAR MÜHENDİSLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2002 yılında, Elektrik Elektronik Mühendisi Mustafa AKIN tarafından kurulmuştur.

Bölgesindeki Elektrik projelerini üretmek, orta gerilim projelerini gerçekleştirmek, bölgenin işletmelerine iç tesisat ve dış tesisat hizmetleri sunmak, sürekli gelişerek enerji alternatifleri üretmek amacıyla kurulmuştur. Kuruluşundan bugüne Türkiye’nin hemen her bölgesinde projelere ortak olmuş ve çözüm üretmiştir.

Bu çalışmalarda hem ulusal hem de uluslararası şirketlerle işbirliği yaparak, elektrik üretim, nakil, yapıları ile ilgili pek çok projenin ortağı olmuştur. Bunlar arasında aşağıdaki projeleri saymak mümkündür. BM Mühendislik Şirketi ve Alpine Mayreder şirketi ile Ermenek HES baraj inşaatı ve enerji nakil hatları, Kadirli HES, Bolu Deveci HES, Damlapınar HES, Kepezkaya HES, İÇTAŞ ile Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattı, Regülatör projeleri, Bozkır Barajı projesine, proje ortağı olarak destek vermiştir.

Ayrıca Anamur ve Karadağ hava radar istasyonlarının elektrik nakil ve temin işleri ile Karaman organize sanayinin elektrik hatlarını yeraltına alma projelerini gerçekleştirmiştir. Bunun yanında 2004 ile 2008 yılları arasında Gelir vergisi ve şirketleştikten sonra 2009 yılından itibaren Kurumlar vergisinde derecelere girmiştir. Bünyesinde Elektrik Teknik Muayene ve Kontrol Laboratuvarını kurarak Muayene ve kontrol işlemlerinde tüm Türkiye içerisine hizmet vermektedir. Kurulan laboratuvar hem bölgeye hem de Türkiye’nin her tarafına hizmet vererek sektöründe öncü ve yenilikçi niteliğini öne çıkarmıştır.

AKAR MÜHENDİSLİK’ te sektörel gelişme ve hizmet çeşitliliği sürekli gelişmenin en önemli göstergesidir. Bu durum AKAR MÜHENDİSLİK’ in en önemli politikası olmuştur.
Şirketin amacı bütün işletme ve kurumların en önemli çözüm ortağı olmaktır.